Uczymy się Łodzi: Wycinek historii naszego miasta

04 maja 2016 r. uczniowie klas technikum pod opieką pp. Katarzyny Korzewskiej, Beaty Łasek i Ewy Zdziemborskiej-Jatczak poznawali fragment historii naszego miasta, związany z historią łódzkich Żydów.
Zaczęliśmy od oddania hołdu poległym Dzieciom z Prewencyjnego obozu dla młodych Polaków Policji Bezpieczeństwa w Łodzi (1942-1945) pod Pomnikiem Martyrologii Dzieci (tzw. Pękniętego Serca) w Parku Szarych Szeregów.

Opowiadana historia obozu wywarła na uczniach duże wrażenie, przede wszystkim z powodu niewyobrażalnej ilości bólu i cierpienia, zadanego dzieciom w tym obozie.

Później udaliśmy się na Cmentarz Żydowski przy ul. Brackiej. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o obrzędach pogrzebowych w religii judaistycznej, założycielach i fundatorach Cmentarza. Podziwiali monumentalne miejsca pochówku znamienitych łódzkich Żydów oraz przypominające o przemijaniu, ulegające upływowi czasu setki macew.
Wstrząsające wrażenie wywarło na uczniach Pole Gettowe – miejsce pochówku ofiar getta łódzkiego.
Cmentarz Żydowski przy Brackiej i Pomnik Martyrologii Dzieci przypominają ciągle o  koszmarze wojny. Są także prośbą o to, by pamięć o łódzkich Żydach, wydarzeniach z przeszłości nie zaginęła.

Źródła zdjęć: 
http://static.panoramio.com/photos/original/15509882.jpg
http://www.jewishlodzcemetery.org
-----
Ewa Zdziemborska-Jatczak, 9.05.2016

Dział: